1 listopada – szczególny czas dla osób w żałobie. Jak zadbać o siebie, jak wspierać bliskich w żałobie w tym dniu?

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to szczególny czas w roku. Czas, w którym często konfrontujemy się z własną śmiertelnością, ale przede wszystkim z nieodwracalnymi stratami bliskich nam osób. Ten czas może być szczególnie trudny dla osób w żałobie. Co możemy zrobić, by było nam choć trochę łatwiej? Jak możemy w tym dniu wesprzeć naszych bliskich, którzy są w żałobie?

Nie ma na te pytania jednej odpowiedzi, tak jak i nie ma jednego sposobu przeżywania żałoby. Dlatego to, co możemy zrobić to zadbać o siebie w tym szczególnym czasie. Przede wszystkim zadać sobie pytanie: Jak chcę ten dzień spędzić?

Czy chcę być wśród moich bliskich? Czy chcę razem z rodziną/przyjaciółmi pójść na cmentarz? Czy może wręcz przeciwnie? Może wolę wyjechać z kimś bliskim i gdzieś w bezpiecznej przestrzeni wspominać moją kochaną osobę, która odeszła?  

W naszej kulturze 1 listopada silnie wiąże się z tradycją i konkretnymi matrycami przygotowań i działań, które „powinniśmy” w tym czasie przedsięwziąć.

Kiedy jesteśmy w okresie żałoby szczególnie ważne jest, by skierować swoje myśli na to, czego my potrzebujemy. Bo jeśli chcę spędzić ten dzień na cmentarzu wśród moich bliskich – to jest ok, jeśli dla mnie to jest ok. Jeśli chcę w tym dniu zostać w domu czy wyjechać – to jest ok, jeśli dla mnie to jest ok.

Ok jest to czego potrzebuję. Ważne jednak, by te swoje myśli, uczucia i potrzeby ugłaśniać. Rodzina, bliscy mogą mieć zupełnie inne wyobrażenie na temat tego dnia i Waszych wspólnie podjętych działań. To może tworzyć niepotrzebne kłótnie i napięcia.

No właśnie. Jeśli towarzyszysz osobie w żałobie, możesz zadbać o to, by na kilka dni-tygodni przed Dniem Wszystkich Świętych zapytać swojego bliskiego, jak w tym czasie możesz mu pomóc, czego on teraz potrzebuje, jak chciałby spędzić ten dzień. Nie namawiaj do niczego, nie zmuszaj do wizyt na cmentarzu, wyboru zniczy. Podążaj za swoim bliskim i nieustająco pytając, sprawdzaj czego potrzebuje. Wspierając, warto byś także pamiętał, że ten czas przed DWŚ może być trudniejszy, mogą pojawić się różne emocje, wspomnienia, pogłębiający się smutek czy płacz. To naturalne. Dobrze byś upewniał w tym także swojego bliskiego w żałobie. Ten listopadowy czas, a tak naprawdę wszystkie ważne momenty – święta, rocznice, urodziny, mogą być czasem szczególnie trudnym, w którym dobrze byłoby zadbać o naszego bliskiego szczególnie. Być, pytać o to, czego potrzebuje. Proponować swoje towarzystwo, rozmowę, wspólne aktywności czy wspólne milczenie.

©Katarzyna Binkiewicz 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s