MOVEMBER w Polsce

Kampania MOVEMBER ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej raka gruczołu krokowego i jąder. Akcja zapoczątkowana w 2003 roku w Australii, od kilku lat realizowana jest także w Polsce.

MOVEMBER ( czy też WĄSOPAD po Polsku) to termin będący wypadkową dwóch angielskich słów: November – listopad i mustache – wąsy. Nazwa idealnie oddaje ideę całej akcji czyli listopadowe zapuszczanie wąsów.

Po co? By zwrócić uwagę na profilaktykę! Dużo, coraz więcej mówi się w Polsce o programach profilaktyki raka piersi czy raka szyjki macicy. Kobiety są coraz bardziej świadome swojego zdrowia. Chętnie biorą udział w kampaniach społecznych, korzystają z programów profilaktycznych.  Movember, w swoich założeniach, ma burzyć tabu dotyczące nowotworów u mężczyzn, szczególnie nowotworów jąder i gruczołu krokowego. Niestety często problemem we wczesnym diagnozowaniu męskich nowotworów – szczególnie tych „intymnych”, jest właśnie wstyd, związany z istniejącym wciąż społecznie tabu. Nierzadko nie chcemy, boimy się mówić o tym, co intymne. Akcja Movember ma więc także ogromne znaczenie psychoedukacyjne.

Rak gruczołu krokowego jest drugim – po nowotworze płuc, najczęściej diagnozowanym rakiem u mężczyzn i jest przyczyną ok. 8% zgonów.

Rak prostaty nie zawsze daje specyficzne objawy, ale jeśli tylko zauważyłeś u siebie trudności z oddawaniem moczu, częstomocz czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza – zgłoś się do urologa. Tylko specjalista może stwierdzić czy towarzyszące Ci objawy mogą być powodem do niepokoju.

Zachorowalność na nowotwory jądra wzrosła, w ciągu ostatnich kilku dekad, prawie trzykrotnie. Wśród młodych mężczyzn (25-44 lat) są najczęściej diagnozowanym nowotworem. Dotyczyć mogą już nawet 15-latków.

W przypadku nowotworów jądra ogromne znaczenie ma samobadanie. Zaleca się, by mężczyźni raz w miesiącu przeprowadzali badanie jąder.  Najczęstsze objawy nowotworów jądra to wyczuwalny guz, zgrubienie, obrzęk czy uczucie dyskomfortu, ciężaru w okolicy jądra.

Zauważyłeś coś niepokojącego?

ZGŁOŚ SIĘ DO SPECJALISTY!

CZAS MA ZNACZENIE!

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o akcji MOVEMBER, zapraszam na stronę Movember Polska prowadzoną przez Fundację „Kapitan Światełko”.

 

Katarzyna Binkiewicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s