Miesiąc Świadomości Raka Piersi – Zadbaj o siebie, jesteś ważna!

Od wielu lat październik uznawany jest za Miesiąc Świadomości Raka Piersi.

Dzisiaj, tj. 4 października obchodzimy także Światowy Dzień Onkologii. To ważny czas, miesiąc, dzień by mówić o profilaktyce i dbaniu o siebie.

Rak piersi jest najcześciej diagnozowanym nowotworem na świecie. Nowotwory złośliwe u kobiet stanowią ok. 25% zachorowań. To znaczy, że w Polsce każdego dnia ok. 50 kobiet słyszy diagnozę raka piersi.


Etiologia powstawania nowotworów piersi jest wieloczynnikowa – są to zarówno czynniki genetyczne, hormonalne, jak i środowiskowe. Każda zmiana w obrębie piersi wymaga obserwacji – jeśli zauważyłaś wyciek z brodawki, zmianę koloru czy wyglądu brodawki, wyczułaś zgrubienie, zauważyłaś zmianę w wyglądzie piersi, rumień, zaciągnięcie skóry, zmianę w uciepleniu gruczołu – nie bagatelizuj tego, skonsultuj się z lekarzem.


Rak piersi może dotknąć każdą z nas – niezależenie od wieku, przekonań i koloru skóry. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne – badanie usg i badanie mammograficzne. Dzięki badaniom profilaktycznym możemy zdiagnozować zmianę szybko, na wczesnym etapie rozwoju.

Kobieto! Dziewczyno! Pamiętaj także o samobadaniu piersi. Wykonuj je raz w miesiącu – najlepiej ok. tydzień po miesiączce. Kobiety, które już nie miesiączkują dobrze, by samobadanie wykonywały w określonym dniu miesiąca (np. pierwszego dnia miesiąca, pierwszy piątek miesiąca).


Różowy Październik to szczególny czas zwrócenia uwagi na profilaktykę nowotworową. Z tej okazji przez kilka najbliższych dni – zaczynając od dzisiaj, będą pojawiały się tutaj małe wskazówki-inspiracje, co warto zrobić dla siebie – swojego zdrowia fizycznego i psychicznego w tym wyjątkowym, różowym czasie. 💕

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s