Ujarzmić krytyka – recenzja książki „Kontrolowanie wewnętrznego krytyka”

Całe życie rozmawiamy ze sobą. Prowadzimy długie debaty, zastanawiamy się, obwiniamy, rozgrzeszamy, nagradzamy… Głos wewnętrzny może być naszym życzliwym przyjacielem, ale niestety równie często (a może częściej?) jest naszym najbardziej bezlitosnym krytykiem. Książka „Kontrolowanie wewnętrznego krytyka. Efektywne ćwiczenia praktyczne” to ciekawa pozycja zarówno dla specjalistów, jak i dla osób poszukujących wskazówek do pracy ze swoimi wewnętrznymi krytykami.

Steve Andreas – autor książki, jest praktykiem i czuje się to czytając książkę. Wielokrotnie zresztą opisując dane techniki odwołuje się do własnych doświadczeń w pracy z klientami – pisząc, co w jego przypadku zadziałało bądź nie. Autor na pierwszych stronach swojej książki wita nas słowami: „Wszyscy słyszymy głosy”. Teza odważna, ale w relacji z tematyką książki – wydaje się być słuszna . Wszyscy prowadzimy przecież wewnętrzne rozmowy. Problem pojawia się w momencie, kiedy nasz wewnętrzny głos staje się bezlitosnym, demobilizującym krytykiem.

Andreas wprowadza czytelnika w problematykę autonarracji, jej funkcji i źródeł. W kolejnych rozdziałach pokazuje techniki, które każdy z nas może wykorzystać w procesie zmiany swojego negatywnego głosu wewnętrznego. Nie są to techniki skomplikowane, bazują na metodach poznawczo-behawioralnych, afirmacjach, elementach NLP. Zmiana perspektywy, regulowanie tempa, tonu głosu czy w końcu dodawanie elementów dźwiękowych czy wizualnych – to tylko niektóre z opisanych w książce technik.

Wiemy nie od dziś, że nasze myśli tworzą naszą rzeczywistość. Nasz filtr poznawczy wpływa na to jak czytamy świat. Książka „Kontrolowanie wewnętrznego krytyka” to pozycja ciekawa, napisana prostym i lekkim językiem – zrozumiałym dla każdego czytelnika, niekoniecznie tylko dla specjalisty. Może być dzięki temu traktowana bardziej uniwersalnie. Dla psychologów czy terapeutów – może pełnić funkcję swoistego narzędziownika. Dla osób poszukujących pomocy w pracy nad swoim wewnętrznym krytykiem – będzie rzeczowym poradnikiem.  Być może dla osób pracujących w obszarze pomocy psychologicznej, przedstawione w książce techniki nie będą niezwykle odkrywcze, niemniej publikacja ta nadal pozostaje ciekawym, merytorycznie przygotowanym zbiorem wskazówek i porad, który warto mieć w swojej biblioteczce.

 

Katarzyna Binkiewicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s